کیوبیس یا اف ال استودیو ؟

هر روز چندين بار اين سوال رو از ما ميپرسن که” آقا اف ال استوديو بهتر است با کيوبيس .”
.
دوستان عزيز . در جواب بايد بگم که همه ي نرم افزار هاي آهنگسازي معروف از يک سيستم براي ورود و خروج صداها استفاده ميکنن. که مهمترين اصل همين کيفيت خروجي است . پس همشون مشابه هم عمل ميکنند . خوب از اين مسئله که بگذريم ميرسيم به اين سوال که : محيط کار يا WORKSPACE کدام يک بهتر است ؟ خب اين قسمت بستگي به خود شما داره . که با کدوم راحت تريد . شما ميتونيد هر دو نرم افزار را در ويندوز خود داشته باشيد و به هرکدوم که بيشتر جذب شديد ميتونيد با اون شروع کنيد . ولي در مورد دو DAW معروف اف ال استوديو و کيوبيس به نظر من يک تنظيم کننده بايد به هر دوي اين نرم افزارها مسلط باشه . و از لحاظ سرعت يادگرفتن ، هردو شبيه هم است . من با هر دو اين نرم افزارها سالها کار کردم و در اين مدت هيچ ترفندي را نميشناسم که در يکي از اينها بشه انجام داد و در ديگري نشه . يعني هر کاري و ايده اي که در سر داريد به هر دو نرم افزار کيوبيس و اف ال ميشه انجام داد. از ريتم سازي گرفته تا اتوميشن ، وکال ، ميکس و مسترينگ و غيره… هردو، همه ي VST ها رو ساپورت ميکنن. سرعت لود در اف ال بيشتر است . در عوض کيوبيس محيط خوبي براي ضبط وکال داره . اف ال استوديو براي يک شروع خوب و با انگيزه ميتونه عالي باشه . در عوض فعلا کيوبيس عمومي تر است. اف ال براي موسيقي الکترونيک راحت تر است در عوض کيوبيس براي موسيقي ارکسترال ميتونه بهتر باشه . همه اينها چيزي بود که شخصا تو اين سالها به صورت تجربي کسب کردم . ممکنه دوستان ديگه نظر متفاوف داشته باشند.

نتيجه :

1- به نظر من اگه شما تازه ميخواهيد وارد اين عرصه بشيد با اف ال استوديو شروع کنيد و کم کم که راه افتاديد ميتونيد بعدا خيلي راحت به کيوبيس هم وارد بشيد. چون اف ال استوديو براي شروع خوبه و ميتونه از علاقه ي شما سريع تر براي پيشرفت تون استفاده کنه .
2- و اگر شما قبلا فقط با FL کار ميکرديد به نظرم حتما کيوبيس رو هم تجربه کنيد و خيلي راحت ميتونيد باهاش ارتباط برقرار کنيد. چون کيوبيس براي هر تنظبم کننده اي يک نياز است که به علت عمومي بودن کيوبيس ،حتما بايد ياد گرفته بشه . شايد با هم فرقي نداشته باشند ولي حداقل جهت وجه ي کاري هم شده لطفا سعي کنيد هر دو را ياد بگيريد.
3- اگر شما فقط با کيوبيس کار ميکرديد . به علت به روز شدن کار و استوديوتون حتما يک نرم افزار جديد مثل FL STUDIO يا BITWIG STUDIO رو به کيوبيس اضافه کنيد . آموزش کيوبيس

معرفي محصول :
اخيراً تو بازار ايران محصولات زيادي در رابطه با آموزش تنظيم و آهنگسازي ارائه شده . شايد اولين نگراني شما از قيمت محصولات باشه . بايد بگم که اگر واقعا به اين کار علاقه داريد و ميخواهيد حرفه اي کار کنيد . بايد از محصولات سطح بالا استفاده کنيد که در يک دوره اي کوتاه بتونه باعث بيشرفت بشه . پس در اين زمينه نبايد خساست يه خرج بديد . که مجبور بشيد سالها از عمر گرانبها رو در اينترنت دنبال آموزشهاي رايگان بي مورد و اشتباه که مسيرتان رو دورتر ميکنه باشيد . پس بذاريد خيالتونو راحت کنم و چهار تا محصول متفاوف براتون معرفي ميکنم که به صورت تصويري و به زبان فارسي خيلي واضح و شفاف آموزش داده شده . که من شخصا از روش تدريس شان خيلي خوشم اومد . مطمئا در يک زمان کوتاه ميتونه خيلي سطح تون رو بالا ببره .