چگونه بهتر آواز بخوانیم

برخي از افراد به طور طبيعي با صداي زيبا و حرفه اي به دنيا مي آيند که درصد کمي از انسانها را شامل ميشود ، اما حتي خوانندگان حرفه اي نيز بايد با کار سخت و تمرين هاي زيادي که براي به دست آوردن مهارت ها انجام ميدهند به به صداي خوب برسند.

مراحل متعددي براي رسيدن شما به يک سطح بالاتر خوانندگي وجود دارد. شما مي توانيد کلاس هاي خوانندگي رفته و ساختار فيزيکي بدن و صداي خود را تمرين دهيد که حتي گاهي اوقات تنها وضعيت صحيح و تنفس و حالت بدن براي ايجاد صداي بهتر کافي است.

صداي خود را بسازيد
اگه به دنبال صداي بهتر هستيد در کلاسهاي خوانندگي شرکت کنيد. مثل ورزش کردن براي تقويت صدا نيز نياز به تمرينات خاصي است. غضلات حنجره آخرين قسمتي است که نياز به تقويت دارد اگر که به دنبال بهتر شدن هستيد. با حضور در کلاسهاي حرفه اي و ياد گرفتن تکنيک هاي جديد مي توانيد صداي خود را تقويت کنيد. صدا مثل يه ساز ميمونه که مثل ساير خواننده ها ميتونيد اون رو ياد بگيريد.

محدوديت و دانگ صداي خود را بشناسيد
شما با رعايت حد محدوديت هاي صداي خويش مي توانيد صداي خود را بهبود ببخشيد اين محدوديت ها در بعضي بيشتر و در بعضي کمتر است ولي همه به گونه اي داراي اين محدوديتها هستند و به اصطلاح شما بايد به نقطه شيرين صداي خود برسيد.

روي تنفس خود تمرکز کنيد
ياد گيري تنفس صحيح از اصول ضروري پيشرفت صدا است. قبل از اجراي هر قطعه حتما با تنفس عميق و شمرده به استقبال آن برويد بطوري که براي هر کلمه به اندازه کافي هوا در ريه خود داشته باشيد . از طريق شکم نفس بکشيد نه سينه اين کار به بهبود و کنترل بهتر صداي شما کمک خواهد کرد

حالت صحيح بدن را در هنگام خواندن ياد بگيريد.
اکثر معلمان درس آواز براي رسيدن به نواي خوب پيشنهاد ميدهند که به صورت سرپا و ايستاده آواز بخوانيد. در زمان نشستن به علت جمع شدن عضلات شکم تنفس با تمام قدرت انجام نميگيرد.

سر را در يک خط 90 درجه با شانه ها نگاه داريد اجازه دهيد تا فک پايين به صورت شل و آزاد باشد به طوري که زبان را با حالتي آرام در فضاي جلويي دهان قرار دهيد. فک بالا را عقب تر از فک پايين ببريد اين کار موجب ورود هواي بيشتر از گلو خواهد شد..

قبل از خواندن خود را گرم کنيد
خود عمليات آواز خواندن گرم کردن محصوب نمي شود. اگر حنجره شما آماده آواز نباشد شما بطور اتوماتيک به جاي تمرکز روي تکنيک بر روي بهتر شدن تن و آواي خروجي حنجره تمرکز خواهيد کرد. تمرينات گرم کردن صدا علاوه بر کار روي هر بخش مشکل دار حنجره به افزايش دانگ صداي شما نيز کمک خواهد کرد.

يادتان باشد که صداي شما هنگام گرم کردن به هيچ وجه خوب نخواهد بود حتي شما که صداي خوبي داريد.

بهنر است يک گوشه دنج گير بياوريد تا کسي رو اعصابتان نرود.علاوه بر حنجره ، سينه و سر را نيز مي بايست گرم کنيد. براي رسيدن به صداي سر ميتوانيد با دهاني بسته نواي يک خواننده اپرا را تقليد کنيد. منظور از صداي سينه همان صداي روز مره صحبت کردن است.

براي گرم کردن از کلماتي استفاده کنيد که بيشتر دهان شما را ببندند مانند: “Ooh wee ooh oohweeoohweeohh”

شما بايد توانايي تشخيص نيم نت بالا تر يا پايينتر را داشته باشيد
بهترين راه ياد گرفتن اين موضوع خواندن همراه با پيانو يا کيبورد است.يک صدا را جرا کرده و به صورت زنگوار(زمزمه) با نتهاي زير را را زمزمه کنيدA, A# , B, C, C#, D, D#, E, F, G und G#. اين کار را براي تمامي نتها اجرا کنيد. پيشنهاد مي کنيم براي توسعه اين بخش که اتفاقا خيلي هم مهم است فيلم کلاس هاي سلفژ استاد شريعتي را تهيه و تا مي توانيد تمرين کنيد.

هر روز تمرين کنيد
هر چه قدر که بيشتر آواز بخوانبد صداي قويتري خواهيد داشت. به اين موضوع توجه داشته باشيد که صداي شما يک مجموعه ماهيچه است که نياز به تمرين دارد. هرکسي يک حد خاص از دانگ صدا را دارد. دانگ هاي پاييني و بالايي فقط با تمرين گسترش خواهند داشت. براي تمرين با خواننده ي مورد علاقه خود هم خواني کنيد ولي اين موضوع را در نظر داشته باشيد که صداي شما با صداي خواننده مورد علاقه شما تفاوت دارد و اگر سعي کنيد صداي او را تقليد کنيد قطعا هيچ پيشرفتي حاصل نخواهد شد. هميشه با صداي خودتان بخوانيد.

به اندازه کافي آب بنوشيد
حتي اگر شما يک خواننده حرفه اي باشيد در صورت خشک بودن بدنتان با مشکل رو برو خواهيد شد. کسي که زياد آواز مي خواند بايد روزي 8 ليوان آب بنوشد.قبل از خواندن از مصرف نوشيدني هاي الکلي و کافئين دار پرهيز کنيد زيرا ياعث تبخير آب بدن ميشود. نوشيدني هاي بسيار شيرين نيز باعث خشکي گلو خواهد شد. چاي سبز اب گرم همراه با کمي عسل و ليمو ميتواند به طراوت حنجره کمک کند

مصرف محصولات شيري و شيريني قبل از اجرا

9-728px-Become-a-Better-Singer-Step-9-Version-2

پنير شير و بستني باعث جمع شدن خلت در گلو شده و صداي شما را تحت تعثيير قرار خواهد داد همچين غذاهايي که به شدت ادويه و نمک به آنها اضافه شده ميتواند به غشا بيروني تارهاي صوتي شما آسيب زده و آن ها را پاره کند از ديگر عوارض اينگونه غذاها تحريک بيش از حد اسيد معده مي باشد که به نوبه خود بر روي تنفس تاثير خواهد گذاشت

سيگار نکشيد

10-728px-Become-a-Better-Singer-Step-10-Version-2

سيگار کشيدن با تخريب ريه به آهنگ تنفس شما هنگام خواندن آسيب خواهد زد به غير از اين گلوي شما را خشک ميکند که خود مخرب مي باشد. اگر سيگاري هستيد بهتر است در روزهاي اجرا کمتر سيگار بکشيد و بيشتر نوشيدني مصرف نماييد. آهنگسازي و تنظيم

تا هر اندازه که مي توانيد تمرين تنفس انجام دهيد
اگر که هر روز وقت کافي براي گرم کردن يا آواز خواندن نداريد و اينکار را چند روز يک بار انجام ميدهيد بايد بدانيد که در مورد تمرين تنفس با محفظه شکم تمرين روزانه آن امري ضروري است. تنها با رعايت همين يک مورد صداي شما بصورت واضحي رشد خواهد نمود. شما مي توانيد تمرين تنفس شکمي و حبس نفس را هنگام پياده روي همزمان انجام دهيد (براي نتيجه گيري سريعتر)

تارهاي صوتي را بيش از حد نکشيد
اگر شما با صداي بلند و طولاني آواز بخوانيد قطعا به تارهاي صوتي خود آسيب خواهيد زد مثل بقيه ماهيچه ها تارهاي صوتي نيز احتياج به استراحت دارند. در صورت احساس سوزش خارش يا داغ شدن گلو سريعا به خودتان استراحت دهيد
نگاره