چند نکته در خصوص رعایت بهداشت حنجره

بر اساس نتايج تحقيقات اخير دانشمندان بلند خنديدن بصورت قهقهه موجب ضخيم شدن و آسيب تارهاي صوتي شده و هماهنگي لازم براي توليد يک صوت مطلوب را مخدوش مي کند.
زيرا هنگام قهقهه از نيروي عضلاني براي توليد صوت استفاده بيش از حد مي شود که اين عمل به قسمت هاي اصلي توليد صوت يعني تارهاي صوتي آسيب مي رساند و فشار زياد وارده به عضلات حنجره سبب پر خوني و تورم بافتهاي مختلف حنجره مي شود که در صورت مزمن شدن اين التهابات ،عضلات حنجره به تدريج کارايي خود را از دست مي دهند.
همچنين صدا سازي هاي پر فشار و نادرست که بدون نظارت استاد انجام پذيرد و صحبت در مکانهاي شلوغ و پر سر و صدا، تقليد صداي ديگران، سرفه هاي شديد، صاف کردن گلو بطور عادتي و مکرر درهنگام صحبت کردن و بالاخره جيغ زدن و فرياد کشيدن به ويژه در کودکان از جمله عادتهاي نادرست صوتي هستند که بتدريج سبب خواهند شد تغييراتي در حنجره ايجاد شده و سبب ضخيم شدن تارهاي صوتي و نيز پيدايش ندول يا همان برامدگي هاي دانه مانند روي يک و يا هر دو تار صوتي مي شود که پيامد منفي آن تغييرات شديد در کيفيت صوت است .
از مشاغل خطر ساز براي تارهاي صوتي ميتوان مشاغلي از جمله معلمي ،اپراتوري تلفن و مجريان برنامه هاي راديو و تلويزيون را به عنوان مشاغل پر خطر براي بروز آسيب و ايجاد ندول روي تارهاي صوتي بر شمرد که توصيه مي شود اشخاص در معرض خطر بايد از مصرف الکل و استعمال دخانيات به شدت اجتناب کنند و درمحيط هاي شلوغ و پر سر و صدا صحبت نکنند و از صاف کردن گلو به طور مکرر و عادتي بپرهيزند .
همچنين اين افراد بايد با کم کردن سرعت گفتار و استفاده از مکث هاي بيشتر درحين سخن گفتن به تارهاي صوتي خود استراحت بدهند و در حالت هاي هيجاني از فرياد کردن و جيغ زدن اجتناب کنند .
استفاده کمتر از مواد غذايي محرک مانند ترشي ها و ادويه ها و نيز بلند کردن اشيا سنگين از جمله مواردي هستند که بايد از سوي خوانندگان آواز مورد توجه ويژه قرار گيرد اين اشخاص بايد از طولاني شدن بيماريهاي خاص مثل سرماخوردگي، عفونت دستگاه تنفسي مانند بيني، حلق و حنجره جلوگيري و به موقع به درمان آن اقدام کنند .

برخي درمان هاي دارويي مي تواند از طريق خشک کردن غشاي مخاطي تارهاي صوتي، يا توليد رطوبت زياد در اين تارها، روي صدا تاثير بگذارد. برخي داروها نيز باعث گرفتگي صدا بدليل عفونت هاي تخميري مي شوند.از اين قبيل داروها مي توان از داروهاي ضد افسردگي، قرص هاي ضد بارداري، داروهاي آلرژي و آسم، داروهاي ادرار آور، داروهاي ضد فشارخون و داروهاي ضد احتقانهاي بيني نام برد که همگي مي توانند باعث غليظ ترشحات بدن گردند. در اين حالت ممکن است بيمار در حين صحبت کردن، مجبور به استفاده نامناسب و توأم با فشار از حنجره شود که در صورت تکرار قادر به ايجاد ضايعات ماندگار روي تارهاي صوتي است

در فصل سرما بهترين اقدام براي سلامتي حنجره، گرم نگه داشتن آن است.

از صداي خود بيش از اندازه کار نکشيد. در هنگام گرفتگي صدا از خواندن و صحبت کردن بپرهيزيد.

از صحبت کردن و آوازخواندن در محيط هاي پر سر و صدا خودداري کنيد تا زياد به حنجره شما فشار وارد نشود. صحبت کردن هاي طولاني مدت و در دراز مدت مي تواند زمينه ساز ايجاد آسيب هاي جدي در تارهاي صوتي و تغيير صداي فرد شود.

بين فواصل اجرا استراحت کنيد. خصوصا اگر زياد با حنجره خود کار کرده ايد خواب تجويز مناسبي است براي افرادي که تمرينات سنگين دارند خواب موثر ولي براي افرادي که تمرين کمي دارند خواب باعث افت بيشتر صداي آنها مي شود. لذا در صورت تمرين نداشتن بهتر است چند ساعت قبل از اجرا بيدار ماند تا لااقل حنجره با حرف زدن کمي گرم شود. ميکس و مسترينگ

قرار داشتن حنجره در معرض تحريک کننده هاي محيطي، يک عامل شناخته شده در کارکرد بد صدااست.دود، خشکي، آلودگي ها و ذرات آلرژي زا ممکن است باعث گرفتگي صدا، گلو صاف کردن هاي پي در پي و خستگي صدا شوند.

غذاهاي تند و ادويه دار بسيار کم مصرف کنيد، زيرا اينگونه غذاها باعث حرکت اسيد معده به مري و گلو مي شوند.

از مصرف مواد غذايي خلط آور مثل محصولات لبني، بخصوص در ساعات قبل از خواندن پرهيز کنيد.