موسیقی کلاسیک چیست ؟

حتما در بين دوستان و آشنايانتون تا حالا افرادي را ديديد که تا بحث از موسيقي مي­شود، سرشان را بالا ميگيرند و با حالتي پر از غرور ميگويند من که فقط موسيقي کلاسيک گوش ميدم! لطفا دفعه­ي بعدي که اين نوع دوستانتان را ديديد ازشان بپرسيد، موسيقي کلاسيک دقيقا يعني چي؟

تا حالا با خودتان فکر کرديد که ما واقعا به چه موسيقي کلاسيک ميگوييم؟

بله اگه سمفوني ? بتهوفن را گوش بدهيم ميگوييم کلاسيک است، نه به خاطر اين که ميدانيم سمفوني ? بتهوفن کلاسيک است، بلکه به خاطر اين که ميدانيم آثار بتهوفن همه­گي جزو موسيقي کلاسيکند.
ما به دو دسته از آثار موسيقايي ميگوييم کلاسيک. اولي آثاري هستند که در دوره­ي کلاسيک خلق شدند. دوره اي که بعد از باروک با هايدن شروع شد و يا بتهوفن تمام شد و به دوره­ي رمانتيک رسيد و از حدود سال هاي ???? تا ???? ميلادي طول کشيد. ما فعلا با اين موسيقي کلاسيک کاري نداريم و به موقع خودش بررسيش خواهيم کرد.
بحث امروز من بر سر معناي دوم موسيقي کلاسيک است. يعني وقتي کسي باخ گوش ميدهد ،نميگويد من موسيقي باروک گوش مي­کنم، يا کسي که شوئنبرگ گوش ميدهد، نميگويد من موسيقي مدرن اکسپرسيونيستي گوش ميدهم. هر دوي اين افراد معتقدند موسيقي کلاسيک گوش ميدهند و اعتقاد درستي هم دارند. فقط مسئله اينجاست که تعريف اين موسيقي کلاسيک چيست؟

يعني وقتي براي ما موسيقي پخش کنند و ما ندانيم که آهنگساز اثر کيست و مال چه دوره­اي است بر چه اساسي ميگوييم موسيقي کلاسيک هست يا نه؟
خيلي ها معتقدند که موسيقي کلاسيک، موسيقي خوب است، و معمولا به بتهوفن، واگنر و خيلي بزرگان ديگر از اين قبيل اشاره ميکنند. اما آيا موسيقي سنتي ايراني موسيقي بدي است؟ يا حتي موسيقي جز؟ از طرف ديگر تمام آثار کلاسيک آثار خوب و فاخري نيستند و مي­شود پيدا کرد موسيقي هاي کلاسيکي که نه زيبا باشند نه هارموني پيچيده اي داشته باشند و نه هيچ جوره بشود آنها را موسيقي خوب لقب داد.
بعضي افراد معتقدند موسيقي کلاسيک موسيقي جدي است. موسيقي گروه راکي مثل پينک فلويد شوخي است؟ آيا موسيقي جنگ قبايل بدوي در هنگام نبرد يا قبل از نبرد خيلي جدي تر از سمفوني هاي موتزارت نيستند؟ ميکس و مسترينگ
بعضي افراد معتقدند موسيقي کلاسيک موسيقي سطح بالايي است که فقط افراد تحصيل کرده و خيلي با شعور آن را ميفهمند و گوش ميدهند. دليل رد اين ادعا هم همان دوستاني هستند که در ابتدا در موردشان صحبت کردم. براي مثال در سمفوني هاي چايکوفسکي بيش از ??? ساز هم­نوازي مي کنند. فردي که تحصيلات موسيقي ندارد و گوش تربيت شده اي ندارد چطور ميتواند تمام صد ساز که حداقل ? خط ملوديک و ريتميک را به طور هم زمان اجرا ميکنند بشنود و متوجه شود که روند هارمونيکي که در اين موسيقي هست بسيار پيچيده­تر از موسيقي­هاي ديگر است. حتي اگر اين فرد دکتراي فيزيک اتمي داشته باشد و حتي اگر پارتيتور قطعه جلوي رويش باشد، از آن جا که علم هارموني را بلد نيست؛ بر چه اساسي ميتواند يک قطعه ي کلاسيک را برتر از يک قطعه­ي پاپ بداند؟ و بدتر از آن بر چه اساسي مي­تواند موسيقي هايدن را با مالر مقايسه کند و يکي را برتر از ديگري بداند؟ بگذاريد نظر خودم را برايتان بگويم که گوش کردن به موسيقي کلاسيک هيچ کلاسي ندارد و هيچ ربطي به ميزان سواد و درک و شعور شما. من به موسيقي گوش مي­دهم که مي پسندم، نه به موسيقي که فکر ميکنم کسي با تحصيلات من مجبور است بپسندد.
افراد ديگري موسيقي کلاسيک رو موسيقي هنري مي نامند. بايد برگرديم سر اينکه تعريف از موسيقي هنري چيست؟ اگر منظور موسيقي برتر است که جوابش را در خطوط بالايي داديم، اگر منظور موسيقي است که خلاقيت در آن به کار رفته باشد، خوب مگر موسيقي گروه بيتل­ها خالي از خلاقيت است؟

دسته­ي ديگري هم موسيقي کلاسيک را موسيقي ارکستري ميدانند. راه دور نمي­روم و از متاليکا يا پينک فلويد مثال نمي­زنم. چند وقت پيش خانه­ي برادرم بودم و ماهواره روشن بود که يک دفعه ديدم يک گروه ارکستر سمفونيک قطعه­اي را مي­نوازند و بعد آقايي شروع به خواندن کرد و نهايتا اسم آقا را انتهاي قطعه نوشت، شاهکار بينش پژوه. همه ميدانيم که آن قطعه پاپ است و در عين حال ارکسترال. از طرف ديگر، همه ميدانيم نوکتورن هاي شوپن فقط با يک پيانو اجرا ميشوند و در عين حال کلاسيک هم هستند.