معجزه ای که موسیقی بر کودکان دارد

 

 داشتن يک فرزند باهوش آرزوي هر پدر و مادري است. خيلي ها اعتقاد دارند که هوش کودکان يک اتفاق ژني است. عده اي ديگر از والدين با استفاده از کلاس هاي کمک آموزشي و صرف هزينه هاي هنگفت مي خواهند فرزندشان را تبديل به يک نابغه کنند. اما يک راه ميانبر ديگر هم وجود دارد که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه ميانبر و سريع براي نابغه شدن فرزندتان چيزي نيست جز موسيقي.

گوش دادن منفعلانه به موسيقي کودکان را باهوش تر مي کند

 

 

نتيجه يک تحقيق 10 ساله

در طي 10 سال، تحقيقي بر روي 75 هزار دانش آموزي انجام شد که نتايج نشان داد کودکاني که به نواختن موسيقي مي پردازند نسبت به کساني که چنين مهارتي را ندارند، داراي توانايي بيشتري در مهارت هاي خواندن و درک رياضيات هستند. مخصوصا کودکاني که در آن آزمايش به تمرين پيانو  مي پرداختند هوش بيشتري را در اين 2 مورد نسبت به ديگر همسالان خود داشتند. همچنين نمرات اين دسته از کودکان نسبت به ديگر همکلاسي هايشان در رده بالاتري بود.

 

 

تاثير موسيقي بر کودکان

 

عقل، احساس، عشق

موسيقي سه بخش مهم از وجود کودک را به صورت همزمان به تکاپو مي اندازد و آن عقل، احساس و جسم اوست. تحقيقات نشان مي دهد گوش دادن منفعلانه به موسيقي کودکان را باهوش تر مي کند يعني اگر از سنين کودکي فرزندتان را در معرض موسيقي بگذاريد به روند رشد ذهني او کمک زيادي کرده ايد. اما مطمئنا اين دسته از کودکان قابل مقايسه با کودکاني نيستند که به صورت فعالانه يعني نواختن يک ساز به تمرين موسيقي پرداخته اند.

 

 

موسيقي قبل از 7 سالگي

مطالعات دانشمندان نشان مي دهد کودکاني که قبل از سن 7 سالگي به تمرين موسيقي مي پردازند، داراي هوش بهتري هستند که اين روند تسريع هوش آنها با بزرگ تر شدنشان همچنان ادامه خواهدداشت. اما نکته جالب تر اينجاست که وقتي شما به يادگيري يک ابزار موسيقي مي پردازيد درگير چالشي مي شويد که مدام و مدام در زندگي تان ادامه خواهدداشت. مهارت موسيقي و آموزش موسيقي به کودکان  نياز به تمرين و استمرار دارد و اين استمرار کودک شما را همزمان با بزرگ شدن دنبال مي کند و به او قدرت رويارويي با چالش هاي زندگي را خواهدداد

 

 

 

 

 

 تقويت اعتماد به نفس

يکي از بزرگ ترين مزايايي که استفاده از موسيقي براي کودکان به همراه مي آورد تقويت اعتماد به نفس در آنهاست. وقتي کودک قادر به نواختن يک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهي را نيز بخواند احساس غروب خاصي کرده درنتيجه به خود و توانايي هايش ايمان پيدا خواهدکرد. اين اتفاق اعتماد به نفس خوبي را در او خواهد پروراند. علاوه بر اين نواختن يک آلت موسيقي حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهدداد چون مطمئنا مواقعي پيش خواهدآمد که او در مقابل شما و يا دوستان و اقوام به هنرنمايي بپردازد و درنتيجه چنين کودکي هرگز تبديل به يک فرد کم رو نخواهدشد.

 

 کودکاني که قبل از 7 سالگي به تمرين موسيقي مي پردازند، باهوش ترند

 

 

 

 

 

 

  موسيقي سرعت يادگيري را افزايش مي دهد

همه افراد مي توانند مفاهيم مختلفي را بياموزند. اما اينکه شخصي برچسب نابغه را به خود مي گيرد به خاطر سرعت يادگيري اوست. موسيقي دقيقا روي سرعت يادگيري تان تاثير مي گذارد. اگر بتوانيد در سنين کودکي فرزندتان را با موسيقي آشنا کنيد روي سرعت يادگيري او تاثير عميقي گذاشته ايد. موسيقي قدرت حل مسئله کودکان را بالا مي برد چون او در خلال نواختن و تمرين موسيقي قوه تفکر خود را به کار مي اندازد و از طريق تمرکز و تفکر به تمرين مي پردازد. درنتيجه تفکر فرزند شما مي آموزد که در هر کاري از قوه عقل و منطق خود استفاده کند.

 

 

موسيقي و رياضي

 

وقتي فرزندتان شروع به نواختن سازي مي کند از همان منطق و استدلالي استفاده مي کند که در هنگام حل رياضيات آن را به کار مي گيرد. در نتيجه اگر فرزند شما شانس اين را داشته باشد که در معرض آموزش موسيقي قرار گرفته باشد، خيالتان راحت باشد که در زمينه رياضيات و حل فرمول هاي پيچيده رياضي هيچ مشکلي نخواهدداشت. در بعضي دانشگاه هاي جهان موسيقي به عنوان يک واحد درسي در کنار ديگر دروس به صورت اجباري آموزش داده مي شود تا از تاثيرات خوب آن در ديگر درس ها بهره ببرند.  

 

 

 

 

تقويت مهارت هاي اجتماعي

کودکاني که به صورت گروهي به تمرين موسيقي مي پردازند مهارت هاي اجتماعي بالايي را دارا هستند. کودکان در خلال گروه موسيقي ياد مي گيرند که با يکديگر همکاري و مشارکت داشته باشند و مهم تر از همه در هماهنگي کامل با يکديگر باشند چون در غير اين صورت نمي توانند کار عالي را ارائه دهند. علاوه بر اين کودک به صورت غيرمستقيم مي آموزد که وقتي قطعه اي با مشارکت گروه نواخته مي شود بسيار زيباتر از قطعه اي است که توسط او به صورت مجزا نواخته مي شود. اين درس بزرگ او را بيشتر به جامعه و افراد پيرامونش انس و پيوند مي دهد. برهمين اصل مهارت دوست يابي در کودک شکل گرفته و او را قادر به ايجاد ارتباطات اجتماعي مفيد و سازنده مي سازد.

 

  موسيقي اعتماد به نفس کودکان را تقويت مي کند

 

 

 

پردازش سريع اطلاعات

هيچ فعاليتي به اندازه نواختن موسيقي نمي تواند کودکان را به هيجان و تکاپو بييندازد زيرا کودک در خلال آموزش بايد کاملا حواسش را متمرکز کند و فرصتي براي پرت شدن حواسش ندارد. علاوه بر اين او ياد مي گيرد که هماهنگ با ديگر کودکان ساز خود را بنوازد. اين دسته از کودکان در هنگام بزرگ سالي قادر به درک سريع تر مطالب هستند و سرعت عمل بيشتري نسبت به ديگران دارند.

 

 

 

خداحافظ تلويزيون

يکي از کارکردهاي مهم نواختن موسيقي براي کودکان سرگرم نگه داشتن آنهاست. نواختن يک ساز آن قدر فرزندتان را مشغول خود خواهدکرد که او کمتر به سراغ تماشاي تلويزيون خواهدرفت. مهم تر از همه تمرين موسيقي باعث ايجاد آرامش در کودک خواهدشد و اضطراب و استرس را از فرزندتان دور خواهدکرد. اين کارکرد موسيقي در دوران تحصيلي فرزندتان کمک بزرگي به او خواهدکرد. فرزند شما در شب هاي امتحان و يا در مساقبات مختلف آرام تر با شرايط کنار خواهدآمد و به واسطه موسيقي از روحيه آرام تري برخوردار خواهدبود.

 

 

 

 

نوزاد و موسيقي

نوزادان قبل از اينکه قادر به درک کلمات باشند، ملودي يک آواز را کاملا درک مي کنند. آنها سعي مي کنند که آواها را تقليد کنند. استفاده از يک موزيک آرام خصوصا در هنگام خواب نوزادان مي تواند باعث آرامش آنها شود. اگر قرار است براي نوزاد آوازي به شکل لالايي بخوانيد سعي کنيد آوازتان کوتاه و ساده و در عين حال نرم و کمي بلند باشد ن آن قدر که باعث برهم خوردن آرامش او شود. اگر او را به حمام مي بريد و يا در حال پوشاندن لباس به نوزاد هستيد در حد يک و دو جمله شعري کوتاه در مورد حمام کردن و يا لباس پوشاندن برايش بخوانيد و به اين ترتيب موسيقي را در تمامي جنبه هاي زندگي فرزندتان دخيل کنيد.

 

 

قبل از پيش دبستاني

وقتي کودک به سن 3 و  4سالگي رسيد دوست دارد همراه با موسيقي به رقص و تحرک بپردازد. درواقع در اين سن موسيقي همراه با حرکت است و جنبه فعالانه بيشتري براي کودک دارد.

اگر در يک آواز جاي برخي از کلمات را با يکديگر عوض کنيد و ترکيب خنده آوري درست کنيد باعث خنده فرزندتان خواهيد شد. حتما اين کار را انجام دهيد.