سن مناسب برای شروع موسیقی چه سنی است؟

 محققان دانشگاه برکلي معتقدند سن مناسب براي شروع موسيقي 2 سال تا 3/5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهاي ابتدايي از 3/5 سال تا 5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهاي جدي از 5 سال به بالا مي باشد. کلاسهاي گروه سني 2 تا 3/5 سال معمولاً فقط جنبه آشنايي با موسيقي دارد و جنبه آموزشي نداد. حتي بسياري از دانشمندان معتقدند که آشنايي کودک با موسيقي از دوران بارداري مادر نيز مي تواند آغاز گردد.

 

 

اُرف چيست؟

 

اُرف در حقيقت نام ((کارل اُرف)) دانشمند و موسيقيدان آلماني است که سيستم آموزشي بسيار کارآمدي براي آموزش موسيقي به کودکان تهيه کرد و کلاسهاي موسيقي کودکان در اصطلاح ((اُرف)) ناميده مي شود. امروزه در ايران به تمام کلاسهاي موسيقي کودک (حتي کلاسهايي که از سيستم ارف هم تبعيت نمي کند) ارف مي گويند.

 

 

دوره زماني اُرف حدود چقدر است؟

 

دوره هاي گروهي حدود 2 سال و دوره هاي خصوصي حدود يک سال زمان مي برد. البته اين دوره در آموزشگاه هاي موسيقي و آموزش موسيقي به کودکان مي تواند متفاوت باشد اما اغلب اينچنين است.

 

 

 

دوره ارف شامل چيست؟

 

اين دوره شامل نت خواني، ريتم خواني و نواختن سازهاي بلز و فلوت ريکوردر مي باشد. کودکان در اين دوره مقدمات پيش نياز براي نواختن ساز را فرا مي گيرند. گاه در کنار اين دو ساز، ساز طبلک هم براي درک ريتميک کودکان آموزش داده مي شود.

 

 

آيا گذراندن دوره ارف براي بچه هايي که مي خواهند ساز بياموزند الزاميست؟

 

براي کودکان زير هفت سال گذراندن اين دوره ها الزاميست.

 

 

چرا کودکان بايد دوره ارف را بگذرانند؟

 

کودکان در دوره اُرف، با روشي شاد و کودکانه با مباني موسيقي و نت خواني و ريتمها آشنا مي شوند و اين باعث مي شود که پس از گذراندن دوره ارف، ساز اصلي شان را بهتر و راحت تر ياد بگيرند.

 

 

آيا درست است که يادگيري موسيقي ضريب هوشي کودکان را افزايش مي دهد؟

 

بله طبق نظر محققان موسيقي باعث افزايش ضريب هوشي شده و همچنين خلاقيت را بالا مي برد و به دليل عملکرد همزمان دو نيمکره چپ و راست مغز، مهارتهاي حرکتي را نيز تقويت مي کند. امروزه موسيقي براي اختلالات حرکتي، پرخاشگري، بيش فعالي، افسردگي و ... به عنوان درمان و يا مکمل درماني بکار گرفته مي شود.

 

 

براي گذراندن دوره اُرف (موسيقي کودک) کلاسهاي گروهي مناسب تر است يا کلاسهاي خصوصي؟

 

براي کودکان با سن کمتر از6 سال کلاسهاي گروهي و براي بچه هاي بالاتر از 6 سال، کلاسهاي خصوصي مناسب تر است. البته کلاسهاي گروهي براي بچه ها هميشه جذاب تر و دلچسب تر است.

 

 

آيا قبل از دوره اُرف بايد ساز مورد نظر را براي کودک انتخاب کنيم؟

 

خير، در حين گذراندن دوره ارف و پس از آن، با سازهاي مختلف آشنا شده و استعداديابي مي شوند.