درباره آموزش گام به گام میکس و مسترینگ

برداشت و پردازش صداي خواننده کاري است که در اکثر پروژه ها بايستي انجام گيرد و نقطه اشتراک بسياري از آنهاست در زير اشاره به استوديوهاي خانگي است که امکانات سخت افزاري برداشت صدا به يک ميکروفون مناسب و يک اتاق سکوت خانگي محدود ميشود و مثلا خبري از کامپرسور سخت افزاري نيست: آموزش ميکس و مسترينگ

1-برداشت صدا: وکال را بدون هيچگونه افکت و به صورت Flat رکورد کنيد. ( قبل از رکورد با توجه به جنس صداي خواننده شايد لازم باشد ميکروفن را جابجاکنيد تا مناسبترين نقطه را براي بهترين رکورد پيدا کنيد.
2-حذف فرکانسهاي غير مفيد و مضر: پس از رکورد صحيح وکال همه فرکانس هاي زير100 هرتز و بالاي 15000هرتز را Roll Off (قطع فرکانسهاي ناحيه با شيب تند ) کنيد.
3-اکوآلايز کردن: براي گرمتر شدن صدا بايستي برخي فرکانسها را تقويت کنيد:
3a.براي خواننده مرد: فرکانس 160 هرتز را بين 2 تا 4دسي بل تقويت کنيد.
3b. براي خواننده زن: فرکانس 320 هرتز را بين 2 تا 4 دسي بل تقويت کنيد.
3c. اگر صداي وکال را با ميکروفن مناسب و دراتاق سکوت برداشت کرده ايد و دارايHiss (نويز سفيد) نيست افزايش مختصري در محدوده 7 تا 8 کيلو هرتزباعث شفافيت بيشتر صدا خواهد شد.
3d.در منطقه Mid Range يعني فرکانسهاي بين 800 تا 5 کيلوهرتز تراکم فرکانسهاي مهم و حساس در صداست و دستکاري کردن فرکانسها بايستي به نرمي و با دامنه کم انجام بشه چون تغيير ناشيانه موجب تغيير جنس صدا ميشه که شايد هميشه مطلوب نباشه. اما دست کاريصحيح اين منطقه مي تونه حس زيبايي به وکال بده اما توصيه ميشه که با پهناي باند نازک اين کار رو انجام بدين.
4-کامپرس کردن: پس ازاکولايز يک کمپرسور نرم بر روي وکال اعمال کنيد. توضيح اينکه چون کار کامپرسور تقويت سطح صداهاي ضعيف و تضعيف سطح صداهاي بيش از حد بلند است تنظيم آستانه تقويت و آستانه تضعيف و همچنين شيب تقويت و تضعيف آن بسيار مهم است و خود من در اولين تجربه ها با اعمال کامپرسور باعث تغيير محسوس (نامطلوب) در صداي وکال ميشدم.
5-اعمال ريورب : آخرين مرحله است و همه آنرا ميشناسند فقط مواظب باشيد که تکرار زياد با حجم زياد براي سخنراني به کار ميره !!!! سعي کنيد در استفاده از ريورب محتاط باشيد.

انجام مراحل بالا در تمام کارها تقريبا اجباري است اما ممکن است هر سبکي افکتهاي خاصي به وکال اعمال بشه.
نکته مهم ديگر اينکه شما در تصميم گيري براي تنظيم اکوآلايزرها به صدايي مي شنويد اعتماد ميکنيد پس مطمئن شويد که صدا را با مانيتور مناسب (Flat) ميشنويد وگرنه بلايي که بر سر وکال ميآوريد جبران ناپذير است.