تفاوت میکس و مسترینگ

ميکس و مسترينگ ، در واقع دو قسمت مجزا در پروسه ي ضبط تا انتشار آهنگ هستند ، که مطالب گسترده و پيچيده ي آن ، افراد زيادي را گيج مي کند ! حال اگر در حال ضبط و تهيه يک آلبوم موسيقي براي فروش هستيد ، ميکس و مسترينگ اصولي ، الزامي است.

تفاوت بين ميکس و مسترينگ چيست؟
 
ميکس:

ميکس کردن ، ترکيب تمام چيزهايي ست که در پروژه ضبط کرده ايد يا به صورت يک فايل Midi نوشته ايد . همچنين کار هايي چون افکت گذاري ، EQ ، تنظيمات لاين ها و ... از کارهاي مهم ميکس است . ميکس ، جور کردن تکه هاي پازل بوده و در عين حال که قطعات را به هم متصل مي کنيد ، مطمئن شويد که همه چيز به هم به درستي وصل شده اند و در نهايت هم دستي به سر و روي آنچه ساخته ايد، مي کشيد . بعد از اتمام ميکس ، آهنگ بايد حال و هواي خوبي داشته و باعث خشنود شدن شما از آن شود .

 
مسترينگ:

مسترينگ در حقيقت بخشيدن شفافيت و درخشش به صداها مي باشد . به طور ساده ، گوش دادن به موزيک بعد از مسترينگ نبايد باعث به وجود آمدن حس انفجار در اسپيکر ها شود ، به عبارتي سطح صداها با يکديگر متعادل و در کل آهنگ حس گيرايي داشته باشد.در نظر داشته باشيد ، مستريگ بحثي بسيار مبهم و سر بسته بوده و جدا از اصلاح تفاوت سطح صداها ، مستر کردن به طرزي باور نکردني ، پروسه اي وابسته اي به علم در اين زمينه است ! هم اکنون برنامه هايي وجود دارند که به شما کمک مي کند ، خودتان مسترينگ کنيد اما اگر براي پخش آهنگ خود برنامه داريد ، خرج براي حرفه اي تر شدن اين کار ، سرمايه گذاري خوبي ست از ابتدا نيازي به حرفه اي بودن نيست اما بايد سعي کنيد حتي الامکان با ميکس ، موسيقي خود را برجسته تر کنيد . پس انجام ميکس صحيح امري ست که بايد براي آن تلاش کنيد . برخلاف مسترينگ ، ميکس را در خانه نيز مي توانيد انجام داد . اما نيازمند به تمرين و زمان است ولي با کمي ممارست قابل دستيابي ست.