تحصیلات لازم برای ورود به شغل آهنگسازی

علاقه مندان به آهنگسازي مي توانند از ابتدا پس از گذراندن دوره ششم ابتدايي در صورت داشتن شرايط لازم و قبولي در آزمون هاي اوليه، وارد هنرستان هاي موسيقي شوند. تحصيل در اين هنرستان ها سال طول مي کشد و رشته هاي نوازندگي ساز ايراني، نوازندگي ساز غربي و آهنگ سازي در آنها آموزش داده مي شود. در صورت تمايل افراد مي توانند پس از اخذ ديپلم، رشته خود را در مرکز علمي و کاربردي موسيقي ادامه دهند و يا با گذراندن دوره پيش دانشگاهي و قبولي در آزمون کنکور، وارد دانشگاه هاي کشور شوند. رشته آهنگسازي در دانشگاه هاي کشور در مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد وجود دارد.
شرکت در دوره هاي آزاد آهنگسازي نيز راه ديگري است که افراد علاقه مند مي توانند آن را انتخاب کنند.
آنچه براي ورود به شغل آهنگسازي و موفق شدن در آن مهم است، داشتن علاقه، پشتکار و توانايي جسمي مناسب مي باشد.

آينده شغلي، بازارکار و فرصت هاي استخدامي آهنگساز
آهنگساز مي تواند در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، آموزش و پرورش، آموزش عالي و صدا و سيما استخدام شود. او همچنين مي تواند در آموزشگاه هاي آزاد موسيقي تدريس کند. بسياري از آهنگسازان نيز به صورت مستقل و خصوصي کار مي کنند و به ساخت آهنگ هاي مختلف مي پردازند. برخي از آنها که داراي سرمايه و تجربه کافي هستند، خود اقدام به تاسيس آموزشگاه يا راه اندازي استوديو موسيقي مي کنند.
آهنگسازي هنري است که تا حد زيادي به خلاقيت و نوآوري وابسته است. يک اثر وقتي ارزش دارد که از ذوق و تخيل آهنگساز نشات گرفته باشد. ما به آهنگسازان حرفه اي و توانمند نياز داريم و نه افرادي که تقليد وکپي برداري از آهنگ هاي ديگران را کار اصلي خود قرار داده اند. متاسفانه آهنگسازان به دليل نبود قانون کپي رايت در کشور مشکلاتي را در کار خود دارند که اميد است با توجه ويژه مسئولان و انجام فرهنگ سازي مناسب، اين مشکلات رفع شود. آهنگسازي و تنظيم
آهنگسازي که توانمند و قوي باشد و در کار خود پشتکار لازم را داشته باشد، مطمئنا با فرصت هاي شغلي خوبي نيز روبرو خواهد شد. با توجه به نياز روحي و رواني هميشگي انسان ها به موسيقي، نياز به آهنگسازان خلاق نيز هميشه وجود دارد و تقريبا هيچ گاه نمي توان بازارکار آهنگسازي را اشباع شده تلقي کرد. زيرا متناسب با تنوع علايق و سلايق انسان ها، فرصت هاي جديد براي کنار هم قراردادن نت هاي موسيقي و ساخت آهنگ هاي نو وجود دارد.