تایپ بدون استفاده از صفحه کلید در ویندوز

در ویندوز، نرم افزاری به نام On Screen Keyboard وجود دارد. این نرم افزار که به اختصار OSK نیز نامیده میشود، در واقع یک صفحه کلیدی مجازی است که در صفحه کامپیوتر نمایش می یابد. این صفحه کلید به عنوان جایگزینی برای صفحه کلید واقعی استفاده می شود و به کمک آن کاربران قادر خواهند بود تنها به کمک ماوس متن مورد نظر خود را تایپ نمایند. آموزش تعمیر کامپیوتر

برای استفاده از OSK ، کافی است از منوی Start وارد منوی All Programs ، سپس منوی Accessories ، و نهایتا منوی Accessibility شده و برنامه On-Screen Keyboard را از این مسیر اجرا نمایید. در این صورت یک صفحه کلید مجازی به شکل زیر روی صفحه نمایش شما پدیدار خواهد شد.

معمولا استفاده از OSK می تواند به دو دلیل انجام شود:

1. به عنوان یک نرم افزار کمکی:
این نرم افزار می تواند به عنوان جایگزینی برای صفحه کلید فیزیکی به کار رود. زیرا:

• کاربر ممکن است قادر به استفاده از صفحه کلید فیزیکی نباشد (مثلا به دلیل خرابی صفحه کلید فیزیکی)

• ممکن است کیبورد فیزیکی، برچسب حروف مورد نظر کاربر را نداشته باشد. مثلا شما میخواهید فارسی تایپ کنید، اما کیبوردتان برچسب حروف فارسی ندارد. در این صورت در هنگام استفاده از کیبورد مجازی و قرار دادن زبان روی فارسی، حروف فارسی را در کیبورد مجازی مشاهده خواهید کرد.

2. امنیت:
استفاده از OSK امکانات محافظتی بهتری را در محیطهای کامپیوتری محافظت نشده در اختیار کاربر می گذارد (مثلا در کتابخانه ها یا کافی نت ها)
در واقع کیبور مجازی، از کاربر در مقابل بدافزارهایی که ممکن است اطلاعاتی که وی وارد می کند را سرقت کنند محافظت میکند. بدافزارهای مثل :

• Keylogging: در این عملیات، فعالیت صفحه کلید فیزیکی ثبت می شود.

• Screen logging: در این عملیات، در فواصل زمانی معین یا هربار که ماوس کلیک می شود ScreenShot هایی از صفحه نمایش گرفته می شود.

• Clipboard logging: در این عملیات، فعالیت کلیپ بورد به طور فعال تحت کنترل قرار میگیرد.

• Mouse position logging: در این عملیات، مختصات مکانهایی که ماوس کلیک می شود ضبط می شود. معمولا زمانی به کار می رود که می خواهند از سد امنیتی OSK های بانکی گذشته و با توجه به مکان کلیک شدن ماوس، حروف تایپ شده در OSK را شناسایی کنند.

• Field Scraping: در این عملیات، ممکن است محتویات یک Text Box ربوده شود. حتی اگر Text Box حاوی یک رمز عبور بوده و محتویات آن به شکل **** (Password Mask) باشد.
منبع: سرزمین دانلود