تاثیر موسیقی موتزارت بر روی رشد فکری و خلاقیت کودکان

 

امروزه در تمام دنيا مساله تعليم و تربيت کودکان در اولويت قرار دارد ، با تحقيقات فراواني که درباره ي شکوفايي و شناخت استعداد هاي نهفته از دوران بارداري مادر و تولد نوزاد صورت گرفته و همواره در حال تکميل و نوآوري هاي فراوان است مطمئن باشيد که کودک شما داراي نوعي استعداد خاص است ، چگونه ميتوان به او کمک کرد تا استعداد هاي درخشان خود را بروز دهد . با روش هاي تحقيقاتي متعددي ثابت شده که يک کودک از بدو تولد آمادگي لازم پذيرش آموزش هاي مختلف را دارد ، بطور مثال يک کودک از سن 3 سالگي تا 5 سالگي قادر است به دو يا سه زبان بجز زبان مادري تکلم و روخواني نمايد.

 

يکي از مهمترين و ساده ترين روش ها که باعث بروز استعداد و پرورش هوش کودک مي شود روشي است كه بوسيله آقاي دان كمپبلDon  Campbell ابداع شده و اين روش به صورت زير مي باشد :

 

 

دکتر کمپبل با تحقيقاتي که در مورد موتزارت ، نابغه موسيقي بعمل آورده به اين نتيجه رسيده که مادر وي در دوران بارداري دائما در معرض شنيدن موسيقي که توسط شوهرش نواخته مي شده قرار داشته وي پس از تحقيقات زياد بر روي کودکان خردسال به اين نتيجه رسيد که گوش دادن به آهنگ هاي ساخته شده توسط موتزارت باعث باهوشي و شادابي آن ها مي شود بطوريکه کودکاني که تحت تاثير موسيقي موتزارت قرار گرفته اند، بگفته والدينشان از ديگر همکلاسي هايشان در زمينه رياضيات ، حفظيات ،نواختن ساز ، آهنگسازي ، سرودن شعر و ديگر مهارت ها با هوش تر بودند.

 

 

در اوايل دهه 1990 در دانشگاه Irvine کاليفرنيا تحقيقاتي انجام شد که نشان مي دهند گوش کردن به موسيقي موتزارت ده دقيقه قبل از شروع امتحان باعث افزايش فراوان حافظه و هوش مي شود . به علاوه کودکاني که دوره مقدماتي موسيقي گذرانده اند بسيار با هوش تر از کودکاني هستند که دوره آموزشي کامپيوتر و آموزش موسيقي به کودکان گذرانده اند هستند.

 

 

اين مجموعه حاوي سه قسمت مي باشد :

 

1.        رشد فکري و خلاقيت

 

2.         تخيل آزاد و تجسم

 

3.        جنب و جوش و انگيزش

 

 

 

 

قسمت اول : رشد فکري و خلاقيت

 

1- Rondo From Eine Kleine Nachtmusik K.525

 

 

يکي از دلپذيرترين ملودي هايي است که تا کنون نوشته شده است . نوارندگان اين اثر روش جالبي به کار برده اند تا نيروي طراوت و تازگي ملوديهاي موتزارت را به کودکان ارائه نمايند . Rondo يک قطعه جذاب و پر نشاط است که براحتي توجه کودک را به خود جلب ميکند . اين موسيقي مغز و بدن را هوشيار مي سازد اکسيژن دهي به مغز را تسريع مي بخشد و ساعات خوبي را براي مطالعه مهيا مي سازد .

 

 

 

 

 

 

2- Allegro moderato , Violin Concerto No.2 In D Major , K.211

 

 

دکتر آلفرد توماتيس Alfred Tomatis طي 40 سال پژوهش ، کشف کرد که صداي با فرکانس بالا که از ويلون و ساز هاي زهي در مي آيد مغز را به تمرين و فعاليت وا مي دارد . اين کنسرتو ويلون براي هزاران کودک در بيش از 200 مرکز شنوايي در اقصي نقاط جهان اجرا شده است . اين موسيقي فکر شما را آماده مي سازد تا مهارت هايي را که به تمرکز نياز دارند ، بهتر انجام دهيد . دکتر توماتيس پيشنهاد مي کند که اين قطعه را در حالي که گوش راست خود را به سمت بلندگو متمرکز کرديد گوش دهيد و در واقع قبل از شروع به کار هاي روزمره گوش را به فعاليت وا داريد و مغز را تحريک کنيد.

 

 

 

 

 

 

3-Variations , Sinfonia In E-flat Major , K 297b

 

اين مجموعه جذاب از وارياسيون ها ، اهميت سازماندهي مغز را باعث مي شود . يکي از بهترين راه هاي شناخته شده براي يادگيري اطلاعات ، تکرار و بازگويي است . وقتي ما اطلاعات يا ملودي هاي موسيقي را به روش هاي مختلف تکرار مي کنيم ، به همين ترتيب مغز و گوش نيز شروع به شنيدن مي کنند . به اين قطعه به گونه ديگري گوش کنيد ببينيد آيا ميتوانيد بگوييد که کدام ملودي در طول سراسر قطعه تکرار شده است . اگر احساس خواب آلودگي ميکنيد ، انبساط خاطر داشته باشيد و به آرامي موسيقي را گوش کنيد تا ذهن و بدن شما براي مطالعه و تمرکز آماده شود.

 

 

 

 

 

4- Andante , Symphony No.17 in G Major , K.129

 

پل مادوال  Paul Madauleاز مرکزشنوايي تورنتو تمريناتي را که وي Earobics ( نرمش هاي شنوايي) ناميده بکار مي برد. اين قطعه مناسب براي گوش دادن قبل از مطالعه است اگر شما قبلا انرژي کسب کرده ايد . فرکانس بالا و ضرب آهنگ آهسته به شما اجازه مي دهد که در عين حالي که هيجان زده هستيد ، آرامش داشته باشيد .

 

 

 

 

 

5- Andantino , Symphony No.24 in B-flat Major , K.182

 

يکي از کاملترين قطعات موتزارت است که زبان را به موسيقي وارد کرده است . چشمانتان را ببنديد و به اين قطعه گوش کنيد و ببينيد که چطور يک داستان تعريف مي شود . ساز هاي زهي و فلوت به وضوح ملودي و جمله هاي موسيقي را تکرار مي کنند . ويلون ها و فلوت به صورت واضح و بي واسطه با شما صحبت مي کنند.

 

مي توانيد احساس کنيد که چگونه موسيقي يک ايده را بيان مي کند . حتي سوال هايي را نيز مطرح ميکندو سپس به شما اجازه ميدهد که تجزيه وتحليل کنيد . اينيکي از بهترين راه هايياست که ياد بگيريم چگونه مقاله بنويسيم و يا چطور سخنراني کنيم .

 

 

 

 

 

6- Five Variations on Twinkle , Twinkle little Star , K.265

 

يادگيري مطالعه چنانچه همراه با تنوع و نشاط باشد بسيار مهم است . بهتر اين است که هر روز با يک برنامهع منظم کار هاي روزانه اتان را با ذهني پر نشاط شروع کنيد . اين قطعه بر اساس يک موسيقي محلي فرانسوي در عصر موتزارت است . بسياري از کودکان الفبا را به کمک اين آهنگ حفظ مي کنند . ببينيد مي توانيد وارياسيون هاي متنوعي که موتزارت روي اين ملودي ساده خلق کرده خلق کرده بشنويد و بر آن متمرکز شويد . شايد اين روش به شما در يادگيري الفبا کمک کند.

 

 

 

 

 

7-Allegro aperto , Violin Concerto No.5 in A Major , K.219

 

 

اين Allegro روشن کننده و انرژي بخش است . به گفته دکتر توماتيس اين موسيقي مغز را تقويت مي کند . اين قطعه پر تحرک و قوي براي گوش و مغز تمرين بسيار مناسبي مي باشد . قبل از ساعات مطالعه خود 10 دقيقه به آن گوش کنيد تا گوش وبدن خود را فعال سازيد . تصور کنيد شما يک ارکستر را رهبري مي کنيد ، و يا تصور کنيد ويلون را خودتان مي نوازيد . ده دقيقه موسيقي را با فعاليت و تحرک سپري کنيد.

 

 

 

 

 

 

 

8- Andante , Symphony No . 15 in G Major , K.124

 

 

 

 

 

موتزارت اين قطعه را در سنين جواني نوشت ، يک نمونه شگفت انگيزي براي شروع يک کار سخت مي باشد . صداي موسيقي را پايين بياوريد وگوش بسپاريد ، بگذاريد به روشي که فقط موتزارت مي داند رشد فکري و خلاقيت شما افزايش يابد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موتزارت ، كودكي نابغه

ترجمه: کيميا موذن