بررسی مشخصات پورت های USB و Firewire

در اين مقاله قصد بررسي پورت هاي اتصال فايرواير و تفاوت آن با ساير روش هاي اتصال را داريم .
در ابتدا بايد به اين سوال پاسخ داد که : فايرواير Firewire چيست ؟
فايرواير نوعي پورت يا درگاه براي اتصال ( مانند USB ) مي باشد که در سال 1995 توسط کمپاني اپل معرفي شد که پس از آن با نام IEEE1394 نيز شناخته مي شود .
از قابليت هاي فايرواير مي شود به : پشتيباني شدن توسط اکثر دستگاه هاي الکترونيکي جديد ، سرعت بالاي انتقال اطلاعات ( بسيار بالاتر از نسل اول USB ) ، قابليت Plug-and-play ( وقتي که به يک کامپيوتر داراي پورت فاير واير ، دستگاهي وصل کنيم ، بلافاصله آن را شناسايي کرده و آماده به انجام کار مي شود . ) ،تامين برق دستگاه هاي متصل شده توسط آداپتور جدا ، سازگاري درايور ها با تمام سيستم عامل ها و ... اشاره کرد .
در اصل ، Firewire براي دستگاه هايي ساخته شده است که نياز به انتقال حجم زيادي از اطلاعات در کمترين زمان و دقت بالا دارند مانند انواع تجهيزات صوتي ديجيتال و ...
بررسي سرعت اتصال هاي انواع USB و Firewire
USB
USB 1.1 : 1.5 MB/s
USB 2.0 : 60 MB/s
USB 3.0 : ~ 300 MB/s
Firewire
Firewire 100 : 12 MB/s
Firewire 200 : 24 MB/s
Firewire 400 : 49 MB/s
Firewire 1600 : 196 MB/s
همانطور که متوجه شديد ، نسل جديد USB توانسته بسيار بهتر از فايرواير ظاهر شود در نتيجه دستگاه هايي که نسل جديد USB يا همان USB 3.0 را پشتيباني کنند بسيار پر سرعت تر از فايرواير عمل مي کنند . آموزش ميکس و مسترينگ
کمپاني هاي توليد کننده ي سخت افزارهاي صوتي در تلاشند تا پورت هاي اين دستگاه ها را با تکنولوژي هاي جديد سازگار کنند مانند : کارت صداهايي با درگاه USB 3.0 يا TB ( Thunderbolt ) که البته نمونه هايي نيز در اين زمينه وجود دارد ولي هنوز فراگير نشده است .
در بازار لوازم صوتي اينترفيس هاي متنوعي وجود دارد که با پورت هاي USB 2.0 يا USB 1.1 يا فاير واير ، و در برخي موارد بصورت Hybrid ( يو اس بي و Firewire ) در کنار هم کار مي کنند . براي انتخاب دقيقتر بايد به نوع کارايي ، تعداد دستگاه هايي که توسط اينترفيس سازماندهي مي شوند ، بودجه و .. دقت کرد . کارت صداهاي فايرواير معمولا اندکي گرانتر از USB هستند و در اکثر موارد به همراه آن چيپست مخصوص نيز بايد تهيه گردد . اگرچه کارت صداهاي فايرواير کارايي بالايي دارند ولي کارت صداهاي USB 2.0 نيز مي توانند نياز شما را در بسياري از موارد به راحتي برطرف کنند و در اکثر موارد مقرون به صرفه تر هستند .