بررسی اسپیکر مانیتور های اکتیو و پسیو

در اين مقاله به بررسي کلي تفاوت هاي اسپيکر مانيتور هاي اکتيو Active و پسيو Passive مي پردازيم . در مراحل ضبط صدا ، ساز يا ميکس و مسترينگ موسيقي ، مرجع اصلي ما براي قضاوت راجع به فرکانس ها ، بلنگوهاي مانيتورينگ ما هستند که به ما کمک مي کنند که تمام بخش هاي فرکانسي را بدون رنگ شدگي يا تغيير ( کاري که بلندگوهاي معمولي انجام مي دهند و اجزاي آهنگ را با رنگ شدگي فرکانسي پخش مي کنند ) بشنويم . در واقع در صنايع صوتي و تصويري حرفه اي ، کلمه ي مانيتور به دستگاهي اطلاق مي شود که به عنوان استاندارد وابسته به بينايي و شنوايي و تحليل فرد عمل مي کند .
تفاوت اصلي اسپيکر هاي مانيتورينگ از نظر آمپلي فاير :
اسپيکر مانيتورينگ ها از نظر تامين قدرت خروجي و آمپلي فاير يا تقويت کننده ي داخلي و خارجي ، به دو دسته ي اکتيو و پسيو تقسيم مي شوند 
اسپيکر مانيتورينگ هاي اکتيو ( اکثر اسپيکر هاي استوديويي مورد استفاده ) داراي آمپلي فاير داخلي هستند و نيازي به آمپلي فاير يا تقويت کننده ي خارجي ندارند . به همين دليل کابل منبع تغذيه برق مستقيما به خود اسپيکر متصل مي شود که در واقع برق مورد نياز سيستم تقويت کننده و مدارهاي داخلي را تامين مي کند . آموزش ميکس و مسترينگ
اسپيکر هاي پسيو Passive ، داراي آمپ داخلي نمي باشند و تنها شامل باند و مدار Crossover براي تقسيم صدا بين باندها مي باشد براي استفاده از آنها بايد آمپلي فاير جدا و سازگار با توان خروجي بلندگو تهيه کرد .
بحث در مورد بهتر يا بدتر بودن اسپيکر هاي اکتيو نسبت به پسيو بسيار زياد است ولي واقعا نمي توان در اين مورد به طور قطع نظر داد چون کاربردهاي متفاوت و شرايط مختلف مي تواند اين نظريه ها را تحت تاثير قرار دهد ولي در شرايط معمول و براي اکثر استوديو هاي خانگي ، اسپيکر هاي اکتيو بهتر هستند چون داراي آمپ مناسب با توان خروجي اسپيکر مي باشند و در اکثر مواقع از ديستورت شدن صداي خروجي جلوگيري مي کنند . اين در صورتي است که اگر مانيتور پسيو تهيه کنيد ، بايد آمپلي فاير مناسب توان خروجي آن نيز تهيه کنيد ولي در شرايط خاص ، مي توانيد به هر تعداد اسپيکر مانيتور پسيو تهيه کرده و فقط از يک آمپلي فاير براي آنها استفاده کنيد که در اين شرايط از نظر بودجه ، اين کار بسيار مقرون به صرفه تر مي باشد .
در بسياري از استوديو هاي حرفه اي ، مانيتور هاي اکتيو و پسيو را در کنار هم استفاده مي کنند و دليل اين کار بهتر شنيدن و به اصطلاح " گرم " شنيدن صداست و در دسته اي ديگر از استوديو ها ، تنها قسمت اکتيو سيستم صوتي ، ساب ووفر مي باشد .