این معلم‌ها را برای کودکانتان انتخاب نکنید!

  

معلم بايد انساني سالم، باوجدان، مهربان و درستکار باشد

 

معلمي شايد از بهترين شغل‌هاي دنيا است. همه آدم‌ها، سهم زيادي از آن چه هستند و بلدند را به معلم‌هايشان مديونند. البته، همه خاطره‌هاي خوب و بد از دوران تحصيل دارند،‌ اما سهم معلم‌ها را در آن‌چه الان هستند، نمي‌توانند انکار کنند.

 

 

با اين وجود، معلم‌ها مثل همه انسان‌ها، مي‌توانند رفتار شايسته يا برعکس ناشايست داشته باشند. مثل همه شغل‌هاي ديگر، افرادي که وارد شغل معلمي مي‌شوند، گذشته‌هاي متنوعي دارند و اصلا مانند هم نيستند. البته انگيزه‌هاي متفاوتي هم دارند و هرکدام،‌ داستان منحصربه فردي از زندگي خود دارد.

 

 

اغلب ما، پيش‌فرضمان اين است که يک معلم، انساني سالم، باوجدان، مهربان و درستکار است. در اغلب موارد همين‌طور هم هست. اما هيچ تضميني براي آن وجود ندارد. شايد در جريان اخبار دستگيري عده زيادي از افراد در کشورهاي مختلف دنيا که به نوعي در آزار و سواستفاده از کودکان سهيم بوده‌اند باشيد. از اخبار وحشتناک اين پرونده‌ها، وجود تعداد زيادي معلم در بين دستگيرشده‌ها است. بنابراين، نمي‌توان تنها به سابقه شغلي يا عنوان کسي اکتفا کرد.

 

 

اگر مي‌خواهيد فرزندتان را به صورت خصوصي و تنها به دست کسي براي آموزش موسيقي به کودکان بسپاريد، ‌بايد خيالتان از بابت همه چيز راحت باشد. بهتر است انگيزه‌هاي مختلف معلمين را هم بدانيد تا ديد بازتري داشته باشيد. برخي انگيزه‌ها، خودشان گوياي همه چيز هستند و اگر معلمي با چنين انگيزه‌‌هايي ديديد، زياد به او اعتماد نکنيد. هرچند بسياري از اين انگيزه‌ها در نگاه اول آشکار نمي‌شوند.

 

 

1-آن‌ها که فقط دنبال پول هستند.....

برخي از افرادي که مي‌خواهند معلم خصوصي فرزند شما باشند، شما را کيسه پول بزرگي مي‌بينند که بايد از آن سهمي داشت. متاسفانه هستند معلميني که حتي به دروغ، والدين را راضي مي‌کنند که فرزندشان نياز به تدريس خصوصي دارد،‌ براي اين که بتوانند پولي به جيب بزنند. بله، شنيدنش، نوشتنش، ‌خواندنش، همه جوره‌اش آدم را آزار مي‌دهد. هيچ‌کس انتظار ندارد معلمي چنين ديدي داشته باشد، ‌اما حتي در اقليت هم که باشند، بايد حواستان را جمع کنيد و واقع‌بين باشيد. گوش به زنگ باشيد و هر چه به شما گفتند را دربست قبول نکنيد. خودتان هشياري به خرج بدهيد و اگر لازم شد نظر ديگري را هم جويا شويد. در اين مورد به فرزندتان اعتماد کنيد. او بهتر از هر کسي مي‌داند اوضاع خودش چه‌طور است و به قول امروزي‌ها، با خودشان چند- چند هستند.

بهتر است انگيزه‌هاي مختلف معلمين را بدانيد تا ديد بازتري نسبت به انتخاب معلم داشته باشيد

 

 

 

 

 

2- آن‌ها که قصد سواستفاده از کودک يا خانواده‌اش را دارند....

بدترين حالت وقتي است که به دليلي، فردي قصد سواستفاده از شما يا فرزندتان را دارد. اين سواستفاده هميشه مالي نيست، مي‌تواند آزار، دزدي اطلاعات، تلاش براي نزديکي به فردي از خانواده، يا هر چيز ديگري باشد، به خصوص اگر جلسات در خانه شما برگزار شود.

 

اگر ديديد فردي بيش از حد براي معلمي چرب‌زبان به نظر مي‌رسد، اگر بيش از اندازه با معيارهاي شما جور درمي آيد، اگر حرف‌هاي خودش را در راستاي نظر شما تغيير مي دهد و مثلا دائم مي‌گويد که نظرش همان نظر شما است، اگر از خودش روش تدريسي ندارد و فقط منتظر مي‌ماند شما حرف در دهانش بگذاريد تا همان را با آب‌وتاب بيشتري تحويلتان بدهد، حتما به او و تدريسش شک کنيد. مخصوصا اگر از اول اعلام کرده‌ايد که مکان تدريس قرار است در منزل خودتان باشد،‌ در اين مورد بسيار محتاط باشيد. سابقه فردي که براي تدريس نزدتان مي‌آيد را بخواهيد و در مورد صحت آن‌چه مي‌گويد حتما تحقيق کنيد. به هر حال قرار است عزيزترين فرد زندگي‌تان را به دستش بسپاريد و او را وارد حريم امن و خصوصي خانواده کنيد. پس ارزش وقت و انرژي که مي‌گذاريد را حتما دارد.

 

 

 

3- آن‌ها که چاره ديگري ندارند......

برخي هستند که از سر ناچاري سراغ تدريس خصوصي مي‌روند، دانشجوهايي که مهارتي غير از درس ندارند، افرادي که شغل خود را به هر دليلي از دست داده‌اند و با درسي که خوانده‌اند مي‌خواهند کار کنند و ... اين افراد شايد کفايت‌هاي لازم را نداشته باشند و به دليل نيازي که دارند، ‌خيلي هم خسته و کلافه باشند. البته در عين حال ممکن است براي از دست ندادن کارشان، خيلي بيشتر هم تلاش کنند و مايه بگذارند. اين زرنگي و تيزبيني شما است که طي چند جلسه کوتاه، بتوانيد تشخيص بدهيد که معلمي که به کار گرفته‌ايد و مي‌دانيد به کارش نياز دارد، با انزجار و ناراحتي و مجبوري اين کار را انجام مي‌دهد، يا توان و انرژي خود را به بهترين نحو صرف آن کرده است. اگر حالت اول بود، در رد کردن او درنگ نکنيد چون به فرزندتان آسيب مي‌زند. اگر حالت دوم بود، براي اين انتخاب به خودتان جايزه بدهيد!