اثر شفا بخش موسیقی

همه ي ما به خوبي مي دانيم که موسيقي بر روي وضع رواني و حالت روحي ما تاثير مي گذارد. برخي از موزيک ها زودگذر هستند و اگر به گوش ما بخورند و آنها را دوست نداشته باشيم، ممکن است اذيت شويم. از سوي ديگر موسيقي که به آن علاقه داشته باشيم و با گوش دادن به آن احساس آرامش کرده و انرژي بگيريم در ما احساس خوبي ايجاد مي کند.

البته همه امور بستگي به ضرب آهنگ موزيک دارد. محققان از اين مطلب در تحقيقات خود استفاده کرده اند و به اين نتيجه رسيده اند که گوش دادن به موسيقي خوب، سلامت افراد را ارتقا مي بخشد. موسيقي امواج مغزي را تحريک مي کند. ضرب آهنگ تند باعث ايجاد هشياري و بحالت آماده باش در آمدن ذهن مي شود. موزيک آرام هم ذهن را آرام نموده و آنرا ريلکس مي کند. همچنين بر روي عملکرد خودکار سيستم عصبي تاثير مي گذارد، تنفس را آرام مي کند، ضربان قلب را پايين مي آورد و بدن را در حالت آرامش کامل نگه مي دارد. زمانيکه ذهن و جسم احساس آرامش کنند، استرس و افسردگي تا حد زيادي کاهش پيدا مي کنند.آهنگسازي و تنظيم

به دليل اثرات مثبتي که موسيقي در بردارد، امروزه از آن به عنوان درمان برخي از بيماري ها استفاده مي شود. اين روزها در برخي از بيمارستان ها از موسيقي درماني براي ايجاد آرامش در بيماران، تسريع روند درمان، و نهايتاً کاهش درد بهره ميگيرند؛ همچنين براي افرادي که به دليل بستري شدن زياد در بيمارستان دچار افسردگي شده اند نيز کاربرد دارد. کودکاني که با مشکل کمبود حافظه نيز مواجه هستند به وسيله موسيقي مي توانند اين توانايي خود را ارتقا بخشند. اما چگونه مي توان از اثرات شفا بخش موسيقي در زندگي شخصي استفاده کرد؟ فقط کافي است گوش دادن به موسيقي را در برنامه روزنه خود بگنجانيم؛ کاري که شايد تعداد زيادي از شما آنرا انجام مي دهيد.

index

روز خود را با يک آهنگ تند شروع کنيد تا به طور کامل هشياري خود را بدست آوريد و براي انجام کارهاي روزانه آماده شويد. گوش دادن به موسيقي در هنگام صبح توانايي ما براي مواجه شدن با استرس در طول روز را افزايش مي دهد. محققان معتقدند که در هنگام صرف غذا، گوش دادن به موسيقي آرام بخش (به ويژه آهنگ هاي کلاسيک) سبب مي شود تا دستگاه گوارش کار خود را بهتر انجام دهد. اعتقاد بر اين است که موسقي ميزان کورتيزل ( هورمون ايجاد استرس) را در خون تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهد. اين امر باعث ايجاد آرامش در بدن شده و جذب مواد مغذي بدن را افزايش مي دهد. از ديگر مزاياي آن نيز مي توان به لذت بردن از صرف غذا اشاره کرد.

در آخر بايد اشاره داشت که شنيدن موسيقي در هنگام خواب مي تواند شما را در آرامش کامل فرو برد. گاهي اوقات در طول روز آنقدر با استرس و اضطراب مواجه ميشويم که از شدت خستگي نمي توانيم بخوابيم و براي مدت ها فقط در تختخواب غلط مي زنيم. آهنگ هاي آرام مي توانند خستگي و استرس را از تن شما دور کرده و روند به خواب رفتن را تسهيل نمايند.
نگاره