آیا فرزند شاد می خواهید؟

 

 يکي از بهترين هدايايي که پدر و مادر مي‏توانند به فرزندشان بدهند، امکان شاد زيستن و شاد بودن است. براي شادبودن نيازي به ثروت و دارايي فراوان نيست بلکه مي‏توان با ساده‏ترين و پيش پا افتاده‏ترين وسايل و امکانات نيز کودکان را شاد کرد.

 

 

 

بچه ‏هايي که بتوانند احساسات و عواطف شاد درونشان را بشناسند و درک کنند، به طور يقين مي‏توانند آن را در سراسر زندگي خود حفظ کنند. شادي کودکان موجب تقويت روحيه، انگيزه‏، عزت نفس و پايداري آنان مي‏شود. والدين مي‏توانند با استفاده از روش‏هاي ساده‏ي زير، شادي و نشاط را در وجود بچه‏ها زنده نگهدارند.

 

1) با فرزندتان به بازي و جست و خيز بپردازيد و با هم توپ بازي کنيد. در روزهاي برفي زمستان، آدم برفي درست کنيد و با او برف بازي کنيد.

 

 

 

2) با صداي بلند با او بخنديد، لطيفه بگوييد، داستان‏هاي طنزدار و خنده‏دار بخوانيد، ترانه‏هاي شاد زمزمه کنيد و به دنبال سرگرمي‏هاي شاد کننده باشيد. خنده از فشارهاي رواني مي‏کاهد و باعث مي‏شود که اکسيژن بيشتري به مغز و بدن برسد. پس مي‏توان با روحيه‏ي بهتري به حل مشکلات پرداخت.

 

3) کودکان موفق، کودکاني شادند و کودکان شاد، کودکاني موفق هستند. اگر قصدتان فراهم آوردن يک زندگي توام با تلاش و کوشش است، سعي کنيد عاداتي را در فرزندتان تقويت کنيد که روحيه‏ي تحمّل و مقاومت را در او بالا ببرد.

 

4) کمک کردن و حمايت کردن را به کودک بياموزيد. هر کودکي براي اينکه احساس ارزشمندي کند، نيازمند حسّ تعلّق نسبت به گروهي است که در آن زندگي مي‏کند. از فرزندتان بخواهيد تا اسباب بازي‏هاي قديمي و وسايلي را که مدت‏هاست به سراغشان نرفته، به بچه‏هاي مستمندي که مي‏شناسد، هديه دهد.

 

براي انتقال شادي لازم است تا روابط شما با اعضاي ديگر خانواده مانند همسرتان نيز شاد باشد . روابط محبت آميز همراه با احترام و پذيرش مي تواند شادي را دو چندان کند .

 

5) در مورد تشويق فرزندتان خلّاق باشيد. وقتي که فرزندتان در انجام کاري موفق شده و توانسته است که به هدفش برسد، تنها به او نگوييد «آفرين! خيلي خوب است» بلکه سعي کنيد با يافتن کلمات و جملاتي که شادي و مسرت شما را از پيروزي و موفقيت او نشان مي‏دهد، او را تشويق و حمايت کنيد. براي مثال بگوييد: «داستاني که در باره‏ي قهرمانان خياليت نوشته بودي، خيلي واقعي و ملموس نشان مي‏داد و من احساس کردم که داستان تو از يک ماجراي واقعي سرچشمه‏ گرفته است.»اين گونه جملات، مفهوم بيشتري از يک آفرين گفت ساده‏ در بر دارند و موجب تقويت حسّ شايستگي و ارزشمندي فرزندتان مي‏شوند ولي مراقب باشيد که تشويق‏ها بيش از حدّ لازم نباشد.

 

6) نسبت به تغذيه‏ي فرزندتان دقيق باشيد. اگر او بداخلاق و ايرادگير است در صورتي که بيمار نباشد، شايد گرسنه باشد.

 

7- هنر دروني فرزندتان را کشف کنيد و به او کمک کنيد تا شکوفا شود. پرداختن به علائق و نياز هاي دروني راه را براي تخليه هيجاني و کسب آرامش براي فرزندتان باز تر مي کند . بنابراين به جاي اجبار و تحميل خواسته ها و علائق خود، اجازه دهيد او درونش را بشناسد و پرورش دهد و به آموزش موسيقي به کودکان بپردازيد.

8- به صحبت فرزندتان فعالانه گوش دهيد و به او توجه کافي نماييد و به او و سخنانش احترام بگذاريد. کودکاني که احساس هاي بهتري از خود دارند و عزت نفس بالاتري دارند شادتر زندگي مي کنند.

 

 

 

 

9- پر واضح است که هر پدر و مادري دوست دارد که فرزندشان بهترين باشد اما بايد به استعدادها و توانايي‏هاي بچه‏ها نيز توجه کرد.

 

10- روش حل مساله را به فرزند خود ياد بدهيد. از بستن بند کفش گرفته تا عبور بي‏خطر از خيابان، از غذا خوردن گرفته تا يافتن جواب مساله رياضي، همگي از جمله آموزش‏هايي هستند که هر پدر و مادري براي رسيدن فرزند به استقلال فردي به او بايد بياموزند.

 

 

 

11- امکان درخشيدن را به کودک بدهيد. هر کودکي توانايي و استعداد خاصي دارد. چرا نبايد اين امکان را به او داد تا خودي نشان دهد؟ آيا او کتاب خواندن را دوست دارد؟ اگر چنين است در اين صورت مي‏توانيد به او اجازه دهيد زماني که شما آشپزي مي‏کنيد يا به گل‏ها مي‏رسيد برايتان کتاب بخواند. و يا اگر به باغباني گرايش زيادي نشان مي دهد آبياري گل و درخت ها را به بسپاريد و يا به او کمک کنيد تا گياهي بکارد يا تکيه گاهي براي يک شاخه خميده درست کند .