آموزش اسکن دستی کامپیوتر در صورت خرابی آنتی ویروس

ویروس های قدرتمندی وجود دارند که با ورود به دستگاه، کارهای مخربی انجام میدهند. ممکن است با ورود یک ویروس به دستگاه، کامپیوتر شما به کل از کار بیفتد یا بخشی از اطلاعات کامپیوتر حذف شود. یکی از مخرب ترین نوع ویروس ها، ویروسی است که آنتی ویروس دستگاه شما را از کار می اندازد و شما دیگر قادر به ویروس کشی نیستید. آموزش تعمیر کامپیوتر

در چنین مواردی تنها کاری که به ذهن میرسد حذف کلیه اطلاعات هارد است. اما روشی وجود دارد که شاید به کمک آن بتوانید ویروس را بکشید.

در این روش شما خودتان به صورت دستی دنبال ویروس میگردید و آن را حذف میکنید.

اولین قدم برای اسکن کردن کامپیوترتان نمایش فایل های مخفی در کامپیوتر می باشد.

برای انجام این کار ابتدا با مراجعه به My Computer بروی منوی Tools کلیک کنید و از منوی حاصل بر روی عبارت Folder Options کلیک کنید.

سپس بر روی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و بر روی عبارت OK کلیک نمایید.

اینک از طریق مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.

حال در پوشه system32 روی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آن را به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود.

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll می باشد و این بخش معمولا مورد هدف ویروس ها و Spyware قرار می گیرد و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.

اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر این فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد و این زمانها معرف این می باشد که مایکروسافت در این تاریج برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است و در واقع این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی جدید تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد.

البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد. پس با دقت تمام این کار را انجام دهید تا فایلی را به اشتباه حذف نکنید.

پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید روشی را مطرح میکنیم که این اشتباه رخ ندهد:
اگر میان فایل های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردیدکه تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد بروی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Properties بروی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل را بررسی کنید. در صورتی که به نام نا مربوطی برخود کردید فایل را حذف کنید.

ویروس ها اصولا نام و ورژن و کمپانی معتبری ندارند و در این فیلد ها حروف بی ربطی (مانند: 2df65e3x) کنار هم قرار میدهند.
منبع: سرزمین دانلود