آشنایی با شغل آهنگسازی

آهنگساز شخصي است که آثار موسيقي را تأليف مي‌نمايد. آهنگساز در حقيقت نويسنده? موسيقي است که با احاطه? کامل به علم موسيقي، ايده‌هاي فکري خود را در قالب موسيقي به رشته? تحرير در مي‌آورد. آهنگسازي اين نيست که شخص صرفا ملودي بسازد؛ بلکه آهنگساز مانند هر حرفه? علمي ديگر مي‌بايست در مراکز آموزش علمي موسيقي در رشته آهنگسازي تحصيل و از علوم مختلف موسيقي از جمله رهبري ارکستر، سازشناسي، سازبندي، هارموني، پُلي‌فوني، کنتراپوئن و… ،که لازمه? کار آهنگسازي است، آگاه باشد.

هر آهنگساز مي‌بايست حداقل يک ساز به خصوص پيانو را به خوبي بنوازد. در حقيقت در دنياي موسيقي به دليل نياز به دانش زياد و گستردگي کار آهنگسازي، از آهنگساز به عنوان دانشنامه? موسيقي نام مي‌برند.

آهنگساز تعيين مي کند يک ترانه با چه لحني ، در چه گامي ، با چه صدايي ، در چه دستگاهي و چه سبکي (پاپ ، راک ، رپ ، جاز ، بلوز و …) خوانده شود. اينکه کجاي ترانه بايد با صداي بلند يا پايين خوانده شود، اوج و فرود ترانه کجا باشد و برخي اوقات انتخاب ترجيع بند (نقطه اوج ترانه که معمولا تکرار مي شود) نيز اگر در ترانه مشخص نشده باشد، به اختيار آهنگساز مي باشد. آهنگسازي و تنظيم

آهنگساز معمولا براي آهنگسازي از ساز استفاده مي کند و همزمان مي نوازد و لحن و حس خود را روي ترانه اعمال مي کند. البته نواختن ساز اجبار نيست چرا که مي تواند با تکيه به تبحر خود و شناخت موسيقي بدون استفاده از ساز و تنها با زمزمه و تکرار ترانه ، آهنگسازي کند .

در آهنگسازي حرفه اي مثل ارکسترال، آهنگ ساخته شده به صورت نُت يادداشت مي شود و پارتيتور نام دارد. ولي در آهنگسازي هاي معمولي يا بهتر است بگوييم “ملودي سازي” معمولا نُت نويسي انجام نمي شود و ملودي ساخته شده با ابزاري ضبط و ذحيره مي شود. اين را مي توان نوع غير حرفه اي از آهنگسازي تلقي کرد.

آهنگساز بايد فردي خلاق و هنرمند باشد. او بايد دانش و شناخت خوبي از عرصه موسيقي داشته و با پشتکار زياد آثار ارزشمندي را توليد کند.